Email: info@knihoweb.cz    Tel.: +420 731 020 630

Sci-fi vs. Fantasy: Jaký je mezi nimi skutečný rozdíl?

26.10.2024

Sci-fi vs. Fantasy: Jaký je mezi nimi skutečný rozdíl?

Nedávno mne oslovil jeden známý s dotazem na určitou knížku a mylně si přitom spletl uvedené dva žánry, tedy sci-fi a fantasy. Ikdyž je většině z nás jasné, jaké odlišnosti mezi těmito dvěma literárními směry panují, rozhodl jsem se na toto téma napsat krátký článek na náš blog. Třeba i někomu dalšímu poslouží tento shrnující text v tom, aby si našel jasnou hranici mezi těmito dvěma světy.

Když přemýšlíme o literárních žánrech dnešní doby, sci-fi a fantasy se často ocitají ve stejném oddílu: příběhy plné komplikovaných akčních zápletek a podivuhodných světů, netradičních technologií či magie, hrdinů, kteří překonávají nepřekonatelné překážky. Přestože se na první pohled mohou tyto dva popkulturní žánry zdát podobné, existují mezi nimi zásadní rozdíly, které jejich fanoušci rozhodně znají. Pojďme si tyto dva fascinující světy podrobněji rozebrat.

Co je vlastně sci-fi?

Sci-fi (Science fiction - vědecká fikce) je literární žánr, který se zaměřuje převážně na technologie a vědu a jejich možné dopady na lidskou společnost a jednotlivce. Sci-fi příběhy se často odehrávají v budoucnosti, v alternativní realitě nebo ve vesmíru a kladou důraz na logiku, technické detaily a snaží se i o jistou vědeckou přesnost. Základním stavebním kamenem sci-fi je asi myšlenka "Co by se mohlo stát v budoucnosti?" či "Co by se mohlo dít v současnosti, kdyby....?", pokud by některé vědecké objevy či technologie byly realitou, či kdyby se v minulosti technologický pokrok vydal jiným směrem.

Hlavní témata sci-fi:

Pokročilá technologie: Umělá inteligence, robotika, kybernetika, kyborgové, teleportace, manipulace s DNA....

Cestování vesmírem: Mezihvězdné a mezigalaktické cesty, kolonizace jiných planet, nadsvětelné cestování v prostoru a čase....

Dystopie a utopie: Možné scénáře budoucnosti či alternativní reality celé lidské společnosti a planety Země....

Setkání s mimozemskými civilizacemi: Co by bylo, kdyby nás navštívili vesmírní sousedé nebo kdybychom je potkali ve vesmíru....

Příklady slavných literárních sci-fi děl:

Isaac Asimov – Jeho série Nadace a Série o robotech.

Philip K. Dick – Sní androidi o elektrických ovečkách? (filmová adaptace Blade Runner).

Frank Herbert – Celá série Duna. (následně pokračující Brian Herbert s Kevinem J. Andersonem)

Arthur C. Clarke – 2001: Vesmírná odysea (a její další tři poračování).

William Gibson – Jeho první novela Neuromancer, která zrodila kyberpunk (subžánr sci-fi).

Co je vlastně fantasy?

Fantasy je oproti tomu žánr, který má kořeny hlavně v mytologii, legendách, pověstech a lidových příbězích. Namísto vědy se opírá o magii, mystické bytosti a nadpřirozené síly. Základní otázka, na níž fantasy staví, by se dala definovat jako "Co kdyby svět nebyl takový, jaký jej známe?".

Hlavní témata fantasy:

Magie a nadpřirozené bytosti: Čarodějové, draci, elfové, démoni, trpaslíci....

Boje mezi dobrem a zlem: Hrdinské výpravy za účelem poražení temných sil....

Fiktivní světy: Zcela nové světy, často stylizované do doby středověku, kde ještě neexistují moderní technologie....

Příroda versus civilazace: fantasy díla dost často obsahují motiv přírody bojující proti rozpínající se civilazaci....

Příklady slavných fantasy děl:

J.R.R. Tolkien – Trilogie Pán prstenů a trilogie Hobit.

George R. R. Martin – Cyklus Píseň ledu a ohně (filmově známá jako Hra o trůny).

C. S. Lewis – Série fantasy knih Letopisy Narnie.

Terry Pratchet – Série románových děl Úžasná zeměplocha.

J. K. Rowling – Slavná knižní fantasy série Harry Potter a Fantastická zvířata a kde je najít.

Hlavní rozdíly mezi sci-fi a fantasy

1) Technologie vs. magie: Zatímco sci-fi často vychází z technologických vynálezů nebo vědeckých hypotéz, fantasy spoléhá na nadpřirozené síly a magii. Ve sci-fi můžeme vidět, jak věda posouvá hranice lidských schopností, zatímco ve fantasy se tyto hranice překonávají skrze kouzla a mystické bytosti.

2) Logika vs. víra: Sci-fi se zpravidla snaží o vědeckou logiku a vnitřní konzistenci. Vědecké teorie a technologie, i když někdy přehnané, jsou vždy hlavním klíčem k příběhu. Naproti tomu fantasy často vyžaduje přijmutí toho, že magie a nadpřirozené události jsou přirozenou součástí daného světa.

3) Svět budoucnosti vs. svět mýtů: Sci-fi bývá často zasazeno do budoucnosti nebo jiných světů, které jsou technologicky pokročilé. Naproti tomu fantasy příběhy se většinou odehrávají v premoderních prostředích, inspirovaných mýty, pohádkami nebo středověkem.

4) Lidská evoluce vs. mytologie: Sci-fi často řeší, jak by věda a technologie mohly ovlivnit lidský vývoj – např. kybernetické vylepšení lidí, kolonizace planet, umělá inteligence atd. Fantasy se více zaměřuje na archetypální příběhy, v nichž se znovu a znovu bojuje o osud světa, často s příchutí starověkých mýtů.

Překvapivé spojnice mezi sci-fi a fantasy

Ačkoli se sci-fi a fantasy mohou zdát diametrálně odlišné, mají i několik překvapivě společných rysů. Oba žánry nabízejí totiž únik do alternativních realit, kde jsou běžné hranice možností rozrušeny. Oba dva žánry také často využívají motivy hrdinů s dobrých charakterem a výprav, kde tyto postavy překonávají zdánlivě nepřekonatelné překážky.

Navíc některé příběhy kombinují prvky obou žánrů. Například v románech "Duna" od Franka Herberta můžeme vidět sci-fi prostředí vesmírného impéria, kde však zároveň hrají klíčovou roli nadpřirozené síly a mysticismus – což přináší do tohoto sci-fi příběhu výrazné prvky fantasy.

A který žánr si vyberete Vy?

Sci-fi a fantasy nejsou jen literárními žánry, jsou to zcela odlišné světy s vlastními pravidly a zákony.

Milujete-li myšlenku, že technologie a věda mohou změnit náš svět a přemýšlíte o tom, jaké by to bylo, kdybychom cestovali ke hvězdám nebo měli robotické sluhy, pak sci-fi je pro vás to pravé.

Pokud však toužíte po úniku do světů plných kouzel, legendárních hrdinů a velkolepých bojů mezi dobrem a zlem, pak fantasy nabízí nekonečné možnosti pro vaši představivost.

Ve skutečnosti se ale nemusíte rozhodovat. Mnoho čtenářů si užívá oba žánry, a to právě pro jejich rozmanitost a schopnost nabídnout nám odlišné pohledy na lidské zkušenosti a sny.

V naší kategorii Fantasy a scifi si můžete vybrat knihu, která bude dalším průvodcem do fantastického světa literatury.

Autor: Milan

 

OTBlN2