Roger Vailland byl francouzský spisovatel a novinář, ale také scenárista, který se narodil 16. října 1907 a zemřel 12. května roku 1965. Během svého života se angažoval v různých odbojových politických hnutích a získal reputaci jako autor, který se ve svých dílech zaměřoval na sociální a politická témata. Také se více než patnáct let věnoval novinařině a byl členem skupiny Le Grand Jeu. Vaillandovo literární dílo je ceněno pro svou originalitu a odvahu ve vyjadřování názorů právě na společnost a politiku. Dočkal se několika ocenění za přínos pro světovou literaturu, jako je Goncourtova cena (1957) či cena Prix Interallié.
Níže naleznete seznam nejlepších a neznámějších knih od tohoto významného autora, který se vyznačuje živými postavami a provokativními tématy. Mezi nejslavnější knihy od autora Rogera Vaillanda, které oslovují čtenáře po celém světě patří:
"Podivná hra" (Drole de jeu - 1945) – Toto je spisovatelův první román, pojednávající o lidech v odboji, který je založený na skutečných událostech. Přesto, že se jedná o fiktivní dílo, sleduje příběh skutečného politického odboje ve Francii během období druhé světové války. Hlavní hrdina, novinář François, se zapojuje do ilegální činnosti a riskuje svůj život ve snaze bojovat proti nacistické okupaci. Kniha je známá svým ostrým politickým komentářem a intenzivním vyprávěním, které čtenáře vtáhne do reality této temné doby a konfliktů. Tento román vyšel poprvé v roce 1945 a ihned si získal velikou oblibu.
"Prohry" (Les Mauvais coups - 1948) – Oblíbený sociálně orientovaný román o životě v pracovní třídě. Kniha resp. román sleduje osudy tří mladých lidí z nižších sociálních vrstev ve Francii ve dvacátých letech 20. století. Hlavní postavy Marcel, Céline a Milo se pohybují v prostředí chudoby, zoufalství a násilí, přičemž jejich životy jsou poznamenány mnoha prohrami a neúspěchy. Kniha se zaměřuje na temnou a krutou stránku lidské existence, zkoumá sociální nerovnosti a konflikty a nabízí pohled na komplikované mezilidské vztahy ve stínu beznaděje a zoufalství.
"Výlet do hor" (Beau Masque – 1954) – Román z 50. let 20. století odehrávající se v podhůří ve Francii, který nás zavádí do světa svérázného herce Pierra Turlureaua. Ten se po smrti své matky rozhodne prozkoumat své kořeny a zapojit se do dramatu své rodiny v malém městečku na jihu Francie. Turlureauova cesta odhaluje mnoho tajemství, rodinných vztahů a osobních tragédií, které postupně odhalují skryté temné stránky předstíraných tváří a iluzí. Vaillandova vypravěčská síla a schopnost vytvořit odhalující psychologický portrét postav činí tuto knihu jedinečným literárním dílem, které však zároveň nabízí zamyšlení nad lidským životem.
"325.000 franků" (325.000 francs - 1955) – Knižní román pojednávající o přežití v době nacismu z prostředí francouzského města, který se zaměřuje na hluboké psychologické a morální dilema. Příběh se točí okolo tří postav - úspěšného architekta, jeho ambiciózní manželky a sukničkářského milence - kdy jejich životy a vzájemné vztahy jsou ovlivněny touhou po moci, penězích a sebeuspokojení. Autor v knize exceluje v popisu lidských emocí, zrad, intrik a manipulací, které pomalu odhalují pravá motivace a charaktery postav. "325.000 franků" je sugestivní a provokativní literární dílo, které přináší nejen pohled na povrchnost a korupci ve společnosti, ale také na temnou stránku lidské povahy a životních hodnot.
"Zákon" (La Loi - 1957) – Román o politické kultuře a moci ve Francii, který nás vtahuje do světa politických intrik a korupce ve Francii na počátku 20. století. Příběh sleduje ambiciózního právníka Fabiena Barreta, který se stává asistentem poslance. Baretova politická kariéra je poznamenána nedodržováním pravidel, intrikami a hledáním moci za každou cenu, což nakonec ohrožuje i jeho osobní život a morálku. Vaillandova schopnost vykreslit temné odstíny politických her a psychologické motivace postav činí z knihy "Zákon" portrét politické korupce a osobní katarze, která čtenáře donutí přemýšlet o různých etických dilematech.
"Pstruh" (La Truite - 1964) – Autorovo poslední literární dílo je román o morálce a sexuálních vztazích v rodině, který vypráví příběh mladé dívky, která se stává nástrojem sexuálních a emocionálních manipulací dospělých. Hlavní hrdinka, oběť své vlastní naivity a touhy po uznání a lásce, postupně propadá do spárů zkažené společnosti a morálky. Knihu charakterizuje Vaillandův nekompromisní záblesk realismu, který ztvárňuje temné téma zneužívání a zrady. "Pstruh" je poetický a hmatatelný pohled na bezmoc mladých jedinců proti síle systému a jeho destruktivních dopadů na lidské duše.
Vaillandův literární styl, který kombinoval silnou sociální kritiku s vynikajícím literárním uměním, mu zajistil pevné místo jak ve francouzské, tak i světové literatuře 20. století. Se svým unikátním stylem psaní a politickou angažovaností se stal v literárním světě významnou postavou. Pokud jste také zaujati jeho tvorbou nebo byste si chtěli pořídit podnětný literární zážitek, doporučuji navštívit náš eshop a zakoupit si některou z jeho knih. Věříme, že Vás jeho díla nejen zaujmou, ale určitě Vás také nadchnou svou hloubkou a aktuálností. Těšíme se, že objevíte kouzlo jeho literárního díla. A pokud nenajdete v našem eshopu od Rogera Vaillanda přesně to, co hledáte, koukněte se do kategorie Romány, kde určitě dokážete najít knihu přesně podle svého gusta.
Autor: Milan