Alois Jirásek, český spisovatel, učitel a národní buditel, je mužem, který položil základy české kulturní identity v 19. století. Již v mládí se přiklonil k národně socialistickému hnutí a stal se jedním z jeho nejvýznamnějších reprezentantů. Jiráskovo literární dílo, jehož centrem jsou historické románové cykly, je tak reflexí doby, v níž žil, a také oslavou českého národního osudu. Jeho práce nejsou pouze uměleckým vyjádřením, ale také úsilím o národní obrození a proměnu společnosti. V tomto článku se budeme zabývat životem i literárním dílem Aloise Jiráska, stručnou analýzou jeho nejdůležitějších děl a vlivem, který jeho práce měla na českou kulturu a společnost.
Alois Jirásek (1851-1930) byl český spisovatel, který se stal jedním z nejvýznamnějších reprezentantů českého národního obrození v 19. století. Jeho život a dílo jsou spojeny s tím, co se dnes označuje jako národní obrození, tj. úsilím o posílení národní identity a boj proti útlaku ze strany německého jazyka v Rakousko-Uhersku. Jirásek se narodil 23. srpna 1851 v Hronově, malém městečku v Čechách. V mládí prožil rodinné trápení, jeho otec zemřel, když mu bylo deset let, a matka musela pečovat o dohromady devět dětí sama. Tato osobní zkušenost se později odrazila v jeho literárním díle, kde se často zabýval tématy lidské soucitu a sociální spravedlnosti. Jirásek studoval v Broumově, v Hradci Králové, vystudoval historii na prazšké univerzitě a učil na gymnáziu v Litomyšli.
Již během studií však rozvíjel svůj zájem o literaturu a publicistiku, a roku 1873 byl publikován jeho první článek v časopise "Časopis katolického duchovenstva". Založil vlastní literární sdružení "Kruh přátel umění" a začal publikovat romány, které se staly symbolem českého národního obrození. Mezi jeho nejznámější díla patří "Psohlavci" (1884), "Filosofská historie" (1878) a "F. L. Věk" (1888-1906). Jiráskovo literární dílo je charakteristické svou národnostní tematikou a hrdinským obsahem. Romány jako "Psohlavci" nebo "F. L. Věk" jsou umístěny do historických období, kdy Češi bojovali za svoji samostatnost. Hrdinové těchto románů jsou proto symboly české statečnosti a odvahy. Věnováním svého života literatuře Jirásek projevil svoji úctu k české kultuře a národnosti. Byl kritikem útlaku a kulturní dominance německého jazyka v Rakousko-Uhersku a podporoval činnost českých vlasteneckých organizací. Jiráskovo dílo mělo obrovský vliv na českou kulturu a společnost. Je známo, že byl redaktorem a zasedal v redakční radě beletristického a literárního týdeníku (časopisu) ZVON, kdy minimálně jeden z výtisků výročního vydání z roku 1921, tzv. ročenky, ročník XXI., opatřil svým vlastnoručním podpisem. Už roku 1890 byl zvolen řádným členem České akademie věd a umění a v roce 1923 byl dokonce zvolen za člena čestné rady. Zemřel 12. března 1930 ve věku nedožitých 79 let. Alois Jirásek byl mužem, který položil základy české kulturní identity v devatenáctém a začátkem dvacátého století. Jeho život a literární dílo jsou symbolem národního buditelství a hrdinství české lidovosti. Rozhodně můžeme říci, že Alois Jirásek byl geniálním spisovatelem, který položil základy české literatury a kulturní identity. Jeho dílo je stále čteno a uctíváno v Čechách i mimo ně. Jiráskovo celoživotní dílo je trvalým svědectvím o významu národního obrození.
V další části článku se budeme zabývat Jiráskovým literárním dílem, rozebereme si jeho nejvýznamnější romány a ukážeme si, jak se jeho práce podílela na utváření české kulturní identity. Jiráskovo literární dílo je možné rozdělit do hlavních dvou skupin na prózu a divadelní hry. Jeho prózu je pak možné ještě rozčlenit na nejstarší období, husitství, dobu pobělohorskou a obrození. Mezi jeho nejznámější historické romány patří:
"Na dvoře vévodském" (1877) je historický román od Jiráska, který se odehrává koncem 18. století. Jedná se o román, který líčí osvícenskou atmosféru na náchodském zámku a také snahy vlastenců o zrušení roboty.
"Filosofská historie" (1878) je jedna z nejvýznamnějších knih Aloise Jiráska. Tato kniha je dnes považována za jednu z nejvýznamnějších českých knih 19. století, která se zabývá tématem filosofie a jejího vztahu k české národní identitě. Kniha "Filosofská historie" byla napsána v době, kdy byla Česká republika pod vlivem Rakouska-Uherska. Němci měli dominantní postavení ve státní správě a kultuře, zatímco čeští nacionalisté bojovali za svá práva a samostatnost. Dílo bylo proto reakcí na tyto politické a kulturní podmínky. Tato kniha je významná také proto, že ukazuje, jak čeští filosofové myslitelé jako například Jan Ámos Komenský nebo Bernard Bolzano ovlivňovali českou kulturu a společnost. Kniha také analyzuje roli České republiky v evropském kontextu a její vztah k německé kultuře. Pojednává o životě studentů v Litomyšli a o bojích v Praze 1848.
"V cizích službách" (1883) je román, který se odehrává počátkem 16. století za panování Vladislava Jagellonského. Zobrazuje tragický osud potomků táboritů, kteří jako žoldnéři prolévají krev za cizí zájmy. Tento román je symbolem boje za českou samostatnost a také hrdinství českých státních úředníků.
"Psohlavci" (1884) je další historický román Jiráska, který se odehrává v 17. století. Chodové pod vedením Jana Koziny usilují o obnovení chodských výsad, odboj je potlačen a Jan Sladký Kozina popraven, vyzve "Lomikara" na Boží soud. V tomto díle se ukazuje, že Jirásek je také jeden z největších filosofů své doby. Tento Jiráskův román je popisem jeho života a díla, které mělo obrovský vliv na český národ.
"F. L. Věk" (1888-1906) je zajisté také jedno z nejvýznamnějších děl Aloise Jiráska. Tato kniha je dnes považována za klasický příběh českého národního buditelství a zůstává jedním z nejznámějších českých románů. Jedná se o pětisvazkový román, kdy každý ze svazků je věnován jiné osobě blízké autorovi (chronologicky I.-V. svazek: Památace mé matky, Příteli Dr. Josefu Thomayerovi, Příteli Dr. Josefu Stupeckému, Příteli Mikoláši Alšovi a Příteli K. V. Raisovi). Autor tento román začal psát v roce 1887 za svého pobytu v Litomyšli a první díl byl publikován roku 1888. Další svazky už psal v Praze a pracoval na nich průběžně několik let. V roce 1906 byl pak vydán poslední, pátý díl. Děj románu je zasazen do období českého národního obrození mezi roky 1769 až 1816.
"U nás" (1896-1930) je čtyřdílná kronika (Úhor, Novina, Osetek, Zeměžluč) odehrávající se na Náchodsku a Hronovskou (v tzv. Padolí), kde hlavním hrdinou je kněz.
"Bratrstvo" (1900-1909) je třídílná kniha, která svým dějem navazuje na knihy Mezi proudy a Proti všem. Narozdíl od nich se však neodehrává na Slovensku. Jirásek zde popisuje hlavní hrdiny s kladnými vlastnostmi Žižkových bojovníků (jako je odvaha, čestnost a ochota vždy bránit boží pravdu), ale také se zápornými rysy (časté pití, záliba ve válčení). Vojáci už neslouží "vyšším cílům" jako původní husité, ale putují tam, kde dostanou větší žold.
"Temno" (1913-1915) je historický román, který se odehrává v první polovině 18. století. Prvně vyšel v roce 1915 v nakladatelství J. Otty. Dočkáme se zde bohatého děje a napínavých příběhů fiktivních postav, které se potkávají i se skutečnými historickými postavami. Toto dílo je synonymem pobělohorské doby v Čechách. Děj románu je zasazen do doby zápasu o svatořečení Jana Nepomuckého, kdy začíná korunovací Karla VI. roku 1723 a končí svatořečením Jana Nepomuckého v roce 1729. Popisuje tedy celkem šest let z doby pobělohorské.
"Husitský král" (1920-1930) je román Aloise Jiráska, který se odehrává v 15. století a líčí boj husitů za svobodu a víru. Tato kniha je dnes považována za klasické dílo české literatury. Kniha "Husitský král" je rozdělena do dvou částí, které se odehrávají mezi lety 1460 až 1464. Hlavním hrdinou je český král Jiří z Poděbrad, jehož osudy a politické aktivity jsou zde líčeny. V druhé dějové linii je pak popisováno dění v nižších vrstvách společnosti. Svět královský a svět poddaných zde spojuje králův šašek Jan Paleček. Kniha popisuje boj českého lidu proti útlaku katolické církvi a boj o samostatnost českého státu.
Jiráskovo literární dílo je charakteristické svojí národní tematikou. Hrdiny jeho románů jsou symboly české statečnosti a odvahy. Jiráskovo dílo bylo proto také "kritikem" útlaku a kulturní dominance německého jazyka v Rakousko-Uhersku. Jeho dílo také mělo obrovský vliv na českou kulturu a společnost a jeho romány byly čteny miliony lidí, kteří se ztotožnili s hrdiny těchto děl. Také ovlivnilo další generace českých spisovatelů, jako byli například Karel Čapek nebo Franz Kafka, a o těch si povíme zase jindy. Zajímavé je i svou analýzou českých dějin a společnosti v 19. století, jeho romány jsou popisem boje za českou samostatnost a hrdinství českých státních úředníků a jsou proto symbolem národního obrození. Jediné, pro co mohl být kritizován, byl jeho přílišný nacionalismus, který se projevoval v některých jeho pracích. Nicméně toto kritérium je relativní, protože Jiráskovo dílo je stále velice významné pro české kulturní dědictví. Například jeho knihy "Bratrstvo" a "Husitský král" jsou dodnes považovány za klasická díla české literatury a stále inspirují další a další generace českých spisovatelů.
Pokud jste dosud nepoznali žádné vyprávění z Jiráskova světa, pak je zde příležitost, abyste se s ním seznámili. V našem eshopu můžete zakoupit jeho knihy v klasické papírové podobě v různých vydáních z různých období 20. stoleti. Nezapomeňte si také prohlédnout celou naši nabídku dalších českých literárních klasiků a objevte tak i další skryté perly české literatury. V našem eshopu www.KNIHOWEB.cz můžete nakupovat pohodlně online, bezpečně a výhodně.
Zakupte si Jiráskova díla ještě dnes!
Autor: Milan