Email: info@knihoweb.cz    Tel.: +420 731 020 630

Zecharia Sitchin - tajemství alternativní historie

04.04.2025

Zecharia Sitchin - tajemství alternativní historie

Zecharia Sitchin patří mezi nejkontroverznější autory 20. století, jehož práce rozdělily čtenáře i odborníky na dva nesmiřitelné tábory. Byl badatelem, záhadologem, polyglotem a především spisovatelem, který se proslavil svou teorií o dávných mimozemských civilizacích a jejich vlivem na lidskou rasu. Jeho knihy série Kroniky Země přinášejí fascinující, i když často kritizovanou a kontroverzní interpretaci sumerských textů a dějin lidstva.

Cesta k alternativní historii

Zecharia Sitchin se narodil 11. července 1920 v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, ale vyrůstal v Palestině, kde studoval historii, hebrejštinu a jiné semitské jazyky. Vystudoval obor dějiny ekonomie na Londýnské univerzitě. Také pracoval mnoho let jako novinář v Izraeli. Později se přestěhoval do USA, kde také pracoval jako novinář a především spisovatel. Jeho fascinace starověkým Sumerem ho přivedla k intenzivnímu studiu sumerských textů, které se staly základem jeho teorií.

Podle Sitchina sumerské mýty nepopisují pouze metaforické příběhy, ale skutečnou historii, kterou lze rekonstruovat podobně jako archeologické nálezy. Tvrdil, že Sumerové zaznamenali setkání s vyspělou mimozemskou rasou, Anunnaki, která měla lidstvu poskytnout znalosti a ovlivnit jeho vývoj.

Klíčové myšlenky a dílo

Jeho nejvýznamnějším dílem je série knih Kroniky Země, jejíž první svazek, Dvanáctá planeta (1976), představuje ústřední myšlenky jeho teorií. Mezi nejdůležitější tvrzení patří:

  • Planeta Nibiru: Podle Sitchina existuje další planeta naší sluneční soustavy, která se v dlouhých cyklech (3600 let) přibližuje k Zemi. Právě z ní měli na naši planetu přijít Anunnaki.

  • Anunnaki jako stvořitelé lidí: Podle sumerských textů Anunnaki geneticky upravili rané hominidy a vytvořili člověka jako pracovní sílu pro své projekty a experimenty.

  • Alternativní výklad biblických a mytologických příběhů: Mnohé biblické události (například potopa) mají podle Sitchina reálný základ, který je spojen právě s aktivitami Anunnaki.

Kritika a kontroverze

Ačkoli si Sitchin získal obrovskou čtenářskou základnu a jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků, akademická obec jeho práci často odmítá. Odborníci na sumerskou kulturu, astronomii i genetiku zpochybňují jeho překlady a interpretace starověkých textů. Kritici mu vyčítají volné nakládání s důkazy, absenci skutečné vědecké metodologie a sklon ke spekulacím.

Navzdory této kritice si jeho teorie našly pevné místo v populární kultuře a inspirovaly další badatele i tvůrce science fiction. Odkazy na jeho práci lze nalézt v literatuře, filmu i populárních konspiračních teoriích. Z nejznámějších moderních virálů současné doby je asi Billy Carson, který je velice přesvědčeným a přesvědčivým zastáncem Sitchinových teorií.

Sitchinův odkaz

Ať už Sitchinovy teorie přijímáte nebo odmítáte, jeho dílo v moderní literatuře nelze ignorovat. Vytvořil jedinečnou alternativní historii, která podnítila zájem o starověké civilizace a otázky o původu lidstva. Jeho práce ukazuje, jak mohou být starobylé texty interpretovány různými způsoby a jak může fascinace minulostí také ovlivnit současné myšlení.

A možná.... jen možná.... nám starověcí Sumerové zanechali poselství, které jsme dosud plně nepochopili.

 

ZDYwODY1Mz