Email: info@knihoweb.cz    Tel.: +420 731 020 630

Rekordy, kuriozity a další nej... ze světa knih

13.07.2025

Rekordy, kuriozity a další nej... ze světa knih

   Literatura není jen o slovech a příbězích – ale i o knihách, které se zapsaly do dějin. Od mikroskopických knížek po svazky vážící více než tunu, od prvního tištěného slova po miliardové náklady. Vydejme se spolu v tomto článku na cestu za těmi nejpodivuhodnějšími literárními rekordy a kuriozitami, které dokazují, že svět knih je nevyčerpatelným zdrojem fascinace.

   Knihy nás provázejí už stovky, ba i tisíce let – jako nositelky vědění, kultury a víry i fantazie. Vedle samotného obsahu ale knihy dokážou fascinovat i svou fyzickou podobou a historií. Některé z nich překračují hranice všednosti - jsou výjimečné svou velikostí, stářím, nákladem nebo třeba technologií tisku. V následujících řádcích se podíváme na ty nejzajímavější literární rekordy, které lámou konvence a dokazují, že i kniha se může zapsat se do dějin jako extrém.

Nejstarší dochovaná kniha

  • Diamantová sútra – Tato sútra je významným textem mahájánového buddhismu a jeji původ se odhaduje kolem roku 300-500 n.l.. Tato kniha byla nalezena v Číně v jeskynním komplexu Mo-kao roku 1907 a je považovaná za nejstarší dochovanou tištěnou knihu. V současné době je uložena v Britské knihovně. Podle dodatku na konci 5metrového svitku ji zhotovil 11. května 868 nějaký Want Ťie.

  • Papyrus z Derveni – Papyrus nalezený u Derveni je nejstarší známý dochovaný řecký a filozofický rukopis i nejstarší papyrus objevený na evropském území. Byl nalezen v roce 1962, a to uvnitř hrobu u obce Derveni v blízkosti Soluně na území řecké Makedonie, a pochází z let 340-320 před naším letopočtem. Jedná se o nábožensko-filozofický komentář k orfickému hymnu patrně ze 6. století př. n. l., a obsahuje četné citáty jak z tohoto hymnu, tak i z Hérakleita, Anaxagory a možná i dalších.


První tištěná kniha vůbec

  • Jikji – Taky ji neznáte? Tato tištěná kniha předchází Gutenbergovu bibli o 78 let a jedná se o korejský buddhistický dokument, jehož název by šel přeložit jako "Antologie zenových učení významných buddhistických kněží". Byla vytištěna za Dynastie Goryeo, v klášteru Heungdeok (Jižní Korea), v roce 1377 a v září roku 2001 byla agenturou UNESCO potvrzena jako nejstarší známá kniha tištěná pohyblivými kovovými literami.

  • Gutenbergova bible – Evropané si však knihtisk přivlastnili a Johannes Gutenberg v Mohuči během let 1454-1455 vytiskl takzvaný prvotisk neboli inkunábuli. První velké evropské dílo tištěné kovovými literami vydané v počtu úžasných 180 výtisků, z nichž 51 (jak je v současnosti známo) stále existuje. Z těchto známých kopií je 12 luxusnějších vytištěno na pergamenu (z původních 30) a 39 na papíru. Každá má 42 řádků a 1282 stran, a jsou tištěny latinsky.


Nejvydávanější knihy na světě

  • Bible – Nejvydávanější kniha všech dob – odhaduje se kolem 5–6 miliard výtisků. Jedná se o nejrozšířenější náboženský text na světě. Obsahuje Starý a Nový zákon a pro křesťany je Bible svatým písmem, které poskytuje morální a duchovní vedení. Tvoří základ jejich víry a učí o Bohu, lidském hříchu a spáse.

  • Harry Potter – Z moderních knih je to Harry Potter - knižní série, která v současné době čítá více než 600 miliony kusů. Jen první knihy ze světa kouzelníků (Harry Potter a Kámen mudrců) je celosvětově prodáno už přes 120 milionů výtisků. Příběh plný magie, přátelství a boje proti zlu si získal globální popularitu.


Nejmenší kniha světa

  • Teeny Ted from Turnip Town – Mikrovýtisk o rozměrech 0,07 × 0,10 mm, čitelný jen pomocí elektronového mikroskopu. Je certifikován od Guinness World Records jako nejmenší reprodukce tištěné knihy. Kniha byla vyrobena v Nano Imaging Laboratory na Simon Fraser University ve Vancouveru, Kanada, a autorem je Malcolm Douglas Chaplin.

  • Flowers of the Four Seasons – Malá tištěná knížka o rozměrech 0,75 × 0,75 mm – drží v současné době Guinnessův rekord pro nejmenší tištěnou knihu. Byla publikována v roce 2012 a obsahuje 22 stran. Představuje 12 rostlin, které můžete najít během všech čtyř ročních období v Japonsku.


Největší a nejtěžší knihy světa

  • This is Muhammad – Kniha měří 5 m × 8,06 m, váží 1 500 kg a obsahuje 429 stran – arabská kniha má zápis v Guinnessově knize rekordů jako největší tištěná kniha. V současné době je vystavena v nákupním centru Al-Hamra ve městě Ras Al-Khaimah, Spojené arabské emiráty. Její autor je Abdullah Abdulaziz Al-Muslih, editoval ji Mohamed Saeed Alawlaqi a na její výrobě pracovalo 50 lidí. Odhadovaná cena knihy je cca 60 milionů Kč. Kniha byla odhalena v roce 2012 v Dubaji firmou Mshahed International Group.

  • Tripitaka na kamenných deskách – Nachází se v Kuthodaw Pagoda, Burma (Myanmar). Je to největší kniha – jedná se o 729 mramorových desek s vyrytými buddhistickými spisy, kdy dodatečně byla jedna přidána. Těchto 730 desek obsahuje 1460 stran, každá o rozměru 1,07 m x 1,53 m a tloušťce 13 centimetrů. Jsou uspořádány kolem centrální zlaté pagody a v roce 2013 byly agenturou UNESCO označeny jako největší kniha světa a zařazeny do programu Memory of the World Register (památky důležité na světové úrovni.


Nejdražší knihy světa

  • Codex Leicester – Tato kniha je tou nejdražší, která kdy byla prodána. Jedná se o rukopis Leonarda da Vinciho. Tento vědecký zápisník z počátku 16. století, obsahující poznámky a nákresy k hydrodynamice, geologii či světlu, byl v roce 1994 vydražen za ohromujících 30,8 milionu dolarů (cca 616 milionů Kč). Šťastným kupcem nebyl nikdo jiný než tehdy nejbohatší muž světa Bill Gates, který následně nechal rukopis digitalizovat a zpřístupnil jeho kopie veřejnosti. Codex Leicester je nejen sběratelským skvostem, ale i unikátním svědectvím o hloubce myšlení renesančního génia.

  • Gutenbergova bible – Jako první tištěná kniha dosahuje závratných částek. Patří mezi legendární aukční rekordmany – vůbec první velká kniha vytištěná pohyblivými kovovými literami v Evropě. Dochovalo se jen 51 exemplářů, z nichž kompletní kusy jsou nesmírně vzácné. Nejnovější prodej (ne zcela kompletního výtisku) proběhl v roce 1987 a byl vydražen za cca 5,4 milionu dolarů (108 milionů Kč) včetně provize a od té doby by jeho hodnota mohla být několikanásobná. Pokud by se nyní objevila kompletní kopie k prodeji, odhaduje se potenciální cena 25-35 milionů dolarů (500-700 milionů Kč). Jen list z této první knihy se cenově pohybuje kolem 100 000 amerických dolarů (2 miliony Kč).

  • Birds of America – Autorem tohoto monumentálního ornitologického díla z 19. století je John James Audubon. Obsahuje ručně kolorované ilustrace ptáků v životní velikosti, které jsou umístěny na ručně dělaném papíře. Vycházela postupně v letech 1827-1838 a tisk probíhal po částech. Má rozměry 100 cm x 68 cm, obsahuje 435 barevných rytin s 1055 ptáky zastupujícími 489 druhů. Kvůli své velikosti, kráse a vzácnosti byla jedna z kopií v roce 2010 prodána za rekordní částku více než 11,5 milionů dolarů (230 milionů Kč), čímž se stala nejdražší tištěnou knihou v historii.


Závěr

   Svět knih v sobě skrývá mnohem víc než jen příběhy mezi řádky. Jak můžeme vidět, literatura je také světem technických extrémů, historických pokladů a kulturních artefaktů, které fascinují svou podobou, velikostí, hodnotou či výjimečností. Od mikroskopických výtisků, které lze prohlížet jen pod mikroskopem, až po obří svazky, které si žádají jeřáb pro manipulaci – každý z těchto rekordů vypráví vlastní příběh o lidské touze tvořit, uchovávat a obdivovat.

   Knižní rekordy jsou dokladem toho, jak důležitou roli sehrávaly knihy napříč staletími – jako zdroj vědění, duchovní opory, uměleckého projevu i prestiže. Ačkoliv dnes mnohé informace konzumujeme digitálně, fascinace fyzickou knihou – a zvláště tou výjimečnou – přetrvává. Možná právě proto nás tyto kuriozity tak přitahují – připomínají nám totiž, že každá kniha je víc než jen slova na papíře. Je to kulturní otisk doby a lidské kreativity.

   Ať už patříte mezi sběratele, milovníky historie nebo prostě jen obdivujete krásu knih, nezapomínejme na to nejdůležitější, na to, kvůli čemu vznikly naše webové stránky – každá kniha má svou hodnotu!

 

NWJjNzV