Email: info@knihoweb.cz    Tel.: +420 731 020 630

Ed McBain: spisovatel, který změnil pravidla detektivky

12.11.2024

Ed McBain: spisovatel, který změnil pravidla detektivky

Ed McBain (1926 - 2005), známý také pod jeho serióznějším pseudonymem Evan Hunter (který si později vzal za jméno) či rodným jménem Salvatore Lombino, se zapsal do dějin literatury jako jeden z průkopníků moderní detektivky. Zatímco klasické detektivní romány obvykle sledují nějakého geniálního vyšetřovatele, který zločin rozlouskne v podstatě jediným pohledem či rychlým logickým úsudkem, Ed McBain obrátil tento žánr naruby a nabídl čtenářům realistický pohled na život policistů – zcela obyčejných lidí, kteří se musí denně potýkat s případy, jež často postrádají jasné stopy a geniální pachatele. Jeho tvorba nám přináší příběhy, ve kterých nechybí napětí ani syrovost, ale také ani humor či překvapivá laskavost v postavách, které jsou často lidštější než většina jejich předchůdců v žánru detektivky.

McBain a jeho 87. revír

McBainovo nejslavnější dílo, série o 87. revíru, bylo revoluční v tom, jak zobrazovalo realisticky kolektivní práci policejního sboru. Tato fiktivní policie působí ve městě Isola, ve městě inspirovaném New Yorkem, a v příbězích pak sledujeme, jak policisté společně bojují proti zločinu i proti vlastní únavě, stresu či pochybám. Hrdiny McBainovy série nejsou detektivové s "nadpřirozenými" schopnostmi, ale prostí lidé, kteří občas také udělají chybu nebo narazí na své limity. Tím se jeho knihy liší od tradičních detektivek, kde hrdinové jsou velmi často neomylní a neexistují pochybnosti o jejich úspěchu.

Isola není jen pouhou kulisou; funguje jako živoucí organismus, kde se setkávají různé společenské vrstvy, etnika a ekonomické podmínky. Je to město plné temných uliček, skrytých zákoutí a nečekaných příběhů, které někdy nemají jednoznačný konec. McBain přibližuje čtenářům atmosféru města tak živě, že se čtenář cítí, jako by byl jeho součástí.

Inspirace skutečným zločinem i sociální kritikou

Ed McBain neváhal zakomponovat do svých příběhů sociální témata, a proto mnohé příběhy 87. revíru působí i v dneění době velmi aktuálně. Zabývá se jak chudobou či korupcí, tak i rasovými předsudky nebo zneužíváním moci, což byly a jsou stále problémy, které rezonují s realitou většiny měst civilizovaného světa. McBain se navíc inspiroval skutečnými policejními případy a díky tomu mají jeho knihy "syrovou autenticitu". Nesnaží se příběhy idealizovat nebo nějak romantizovat policejní práci; naopak, často zdůrazňuje její rutinu, byrokracii a někdy i beznaděj.

McBainův literární styl

McBainova práce s textem připomíná filmovou režii – scény jsou často vyprávěny ve stylu střihu, rychlého přechodu z jednoho místa na druhé, nebo s krátkými, dynamickými dialogy, které udržují děj v tempu. Není proto překvapením, že se jeho knihy staly inspirací i pro televizní a filmové tvůrce, kteří si cenili McBainovy schopnosti vyprávět příběh přímočaře a bez zbytečných okras.

Jeho styl lze přirovnat ke způsobu, jakým filmaři vytvářejí napětí pomocí světel, stínů a různých úhlů záběru. Každá scéna má svou atmosféru, a čtenář se tak při čtení může snadno vžít do děje. Tento dynamicky promyšlený přístup přispěl k tomu, že McBainovy knihy nezestárly a čtenáře přitahují i dnes, kdy jsme zvyklí na tento rychlý "střih" a dynamické tempo z moderních filmů.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že knihy o zločinu budou nutně depresivní nebo temné, McBain dokáže do svých příběhů vnést jemný humor a empatii, díky kterým jeho postavy působí jako skuteční lidé. V mnoha případech se policisté z 87. revíru potýkají s trapnými situacemi, nečekanými nástrahami nebo obyčejnými lidskými problémy, které je občas rozesmějí stejně jako čtenáře. McBain nám tím ukazuje, že i v temném světě zločinu existují chvíle, kdy se člověk může zasmát či například soucítit s některou z postav.

Ed McBain: spisovatel, který změnil krimi literaturu

McBain vytvořil nejen legendární sérii 87. revír (57 dílů), ale také inspiroval nespočet dalších autorů, kteří se pokusili následovat jeho příkladu. Můžeme říci, že McBain změnil způsob, jakým nahlížíme na práci policistů a na příběhy o zločinech obecně.

Navíc napsal nespočet dalších románů, povídek, scénářů, divadelních a televizních her, ba dokonce napsal několik knih pro děti. Mezi ty další významná díla naše redakce řadí:

The Blackboard Jungle, 1954 – první román pod pseudonymem Evan Hunter, kterým si vydobyl uznání na literární scéně, z prostředí americké střední školy

The Birds, 1963 – napsal scénář ke světoznámému filmovému hororu Ptáci od Alfreda Hitchcocka

The Matthew Hope Mysteries, detektivní série (14 dílů, 1977-2001) – význačná tím, že poslední díl z roku 2001 je napsán ve dvou částech o dvou stylech pod jeho oběma hlavními autorskými pseudonymy (Evan Hunter a Ed McBain)

Svět spatřily však i další jeho díla, o kterých se často ani neví, že je napsal tentýž autor. Napsal totiž i knihy pod několika odlišnými, méně známými pseudonymy, mezi kterými je potřeba zmínit jména Curt Cannon, Richard Marsten, Hunt Collins, Ezra Hannon a John Abbot.

Jeho knihy představují ojedinělý mix literární řemeslnosti, sociálního komentáře a v neposlední řadě realistického pohledu na svět. Ed McBain se nezapsal do dějin literatury jen jako autor detektivek, ale jako spisovatel, který posunul hranice celého žánru. Když tedy sáhnete po některé z jeho knih, připravte se na to, že vám nabídne mnohem víc než jen jednoduchou zápletku – přivítá vás ve světě plném postav, které žijí, cítí a bojují za pravdu způsobem, který zůstává aktuální až dodnes.

Autor: Milan

 

YjI3YmJmN2