Email: info@knihoweb.cz    Tel.: +420 731 020 630

A. C. Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda: život a dílo duchovního mistra

05.10.2024

A. C. Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda: život a dílo duchovního mistra

A. C. Bhaktivédanta Svámí Prabhupáda (1. září 1896 – 14. listopadu 1977), známý také jako Šríla Prabhupáda či jen Prabhupáda, byl indický guru a je významnou postavou moderního světového duchovního hnutí. Je znám především jako zakladatel-ačárja Mezinárodní společnosti pro vědomí Kršny (ISKCON – International Society for Krishna Consciousness) a jako autor mnoha knih, které přinesly starověké indické texty védské literatury západnímu publiku. ISKCON je anglická zkratka a hnutí je známé spíše pod názvem Haré Krišna. Prabhupáda byl velkým duchovním učitelem, spisovatelem, překladatelem, komentátorem a mistrem, který zasvětil svůj život šíření bhakti jógy, cesty oddanosti Bohu, a přiblížení Bhagavad-gíty a dalších základních děl védského poznání široké veřejnosti.

Životní příběh v kostce

Prabhupáda se narodil v Kalkatě jako Abhay Charan De v tradičním vaišnavském prostředí. Již od dětství ho fascinovalo náboženství a duchovní praktiky, což ho později přivedlo k setkání s jeho duchovním mistrem Bhaktisiddhántou Sarasvatím, zakladatelem Gaudíja-math – významného hnutí, které se snažilo šířit čisté učení bhakti.

V roce 1965 se vydal do Spojených států, téměř bez finančních prostředků, ale s neochvějnou vírou v sílu poselství Bhagavad-gíty. V roce 1966 založil v New Yorku náboženskou organizaci ISKCON (Haré Krišna), hnutí, které se rychle rozšířilo po celém světě. Jeho učení a knihy oslovily miliony lidí a daly vzniknout celosvětové komunitě oddaných Krišny, známých právě jako hnutí Haré Krišna.

Literární kariéra

Prabhupáda je autorem a překladatelem mnoha významných knih, které zpřístupnily západnímu světu posvátné texty Indie. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří:

Bhagavad-gíta taková, jaká je – Prabhupádův překlad ze sanskrtu a komentář ke slavnému indickému eposu, který považuje za "učebnici života". Zdůrazňuje bhakti, oddanost Bohu, jako klíčovou cestu k dosažení duchovního osvícení.

Šrímad Bhágavatam – Monumentální dílo, které Prabhupáda považoval za své životní. Přeložil jej ze sanskrtu a opatřil komentářem mnoho svazků tohoto starověkého textu, který popisuje různé inkarnace a aktivity boha Krišny.

Čaitanja-čaritámrita – Překlad z bengálštiny s výkladem - životopisný text o životě a učení Čaitanji Maháprabhua, inkarnace Krišny, který v 16. století šířil sankírtan (zpěv a recitaci Božích jmen).

Prabhupáda vždy hlavně zdůrazňoval význam učení o bhakti neboli oddané službě Krišnovi. Věřil, že duchovní poznání musí být předáváno v jednoduché a přístupné formě, aby mohlo přinést mír a štěstí jednotlivci i celé společnosti. Jeho překlady obsahují nejen doslovné převody, ale i obsáhlé komentáře a výklady, které objasňují hluboké filozofické myšlenky těchto textů.

Přínos pro svět a ISKCON

Založením ISKCON (Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny) vytvořil Prabhupáda silné duchovní hnutí, které se zaměřuje na šíření bhakti jógy a vědomí Krišny. Pod jeho vedením vznikla po celém světě stovka chrámů, komunit a škol. ISKCON se také stal klíčovým hnutím pro propagaci vegetariánství a soucitného životního stylu, založeného na nenásilí a respektu ke všem živým bytostem.

Prabhupáda také věřil ve význam kirtanu, společném zpěvu svatých jmen Božích za doprovodu hudebních nástrojů, jako jedním ze zdrojů duchovního růstu. Proto bylo hlavním rysem hnutí Haré Krišna zpívání mahá-mantry:

"Haré Krišna, Haré Krišna, Krišna Krišna, Haré Haré, Haré Ráma, Haré Ráma, Ráma Ráma, Haré Haré."

Kirtan se stal oblíbenou formou uctívání a způsobem, jak propojit komunitu oddaných s Bohem prostřednictvím zpěvu, hraní na hudební nástroje a tance.

Odkaz

Prabhupádův odkaz pokračuje dodnes. Jeho knihy byly přeloženy do desítek jazyků a dodnes jsou velmi ceněné mezi duchovně hledajícími lidmi. Prabhupádova poselství o vědomí Krišny, nenásilí, soucitu a jednoduchém životě zůstávají aktuální a inspirují miliony lidí po celém světě k jejich emočnímu a duchovnímu růstu. Jeho odhodlání a víra v moc posvátných textů přetvořily tzv. duchovní krajinu Západu a přinesly nové perspektivy lidem, kteří hledají smysl života mimo materiální svět.

 

Zjg3MjEyOT