Email: info@knihoweb.cz    Tel.: +420 731 020 630

10 důvodů proč číst

01.07.2024

10 důvodů proč číst

Proč vlastně číst? Co dobrého nám čtení přínáší? Zde jsme pro Vás připravili 10 důvodů, proč by četba a literatura obecně měly být součástí Vašeho života.

1) Studnice znalostí a vědomostí – Knihy nabízejí široké spektrum vědomostí a znalostí prakticky na jakékoli představitelné téma. Pomocí knih se můžete ponořit hluboko do všech oblastí vědění. Od historie, vědy, filosofie až po různé fantasy a sci-fi příběhy. V našem e-shopu najdete také mnoho knih odborných, populárně naučných či obsahujících fakta.

2) Rozšířená slovní zásoba – Pravidelné čtení, a to nejen knih, nám účinně podvědomě zvyšuje slovní zásobu, zlepšuje naše komunikační schopnosti a pomáhá nám tím v každodenním životě. Důsledkem toho je aktivace nervových buněk v mozku, které jsou odpovědné za uchovávání a procesování jazyka a řeči.

3) Posílení paměti – Studie naznačují, že čtení knih může pomoci ke zlepšení naší paměti a dalších kognitivních funkcí. Čtení drží naši mysl aktivní. Když čteme, naše neurony navazují spojení mezi jednotlivými myšlenkami a slovy, což vede právě ke zvýšené schopnosti si něco zapamatovat. Díky zlepšené paměti se pak stáváme účinnější v běžném životě.

4) Redukce stresu a negativních emocí – Není nad to schoulit se s dobrou knihou někde v klidu a dát si od všeho pauzu. Čtení může být efektivní formou mentálního úniku, která nabízí dočasnou úlevu od kažodenních starostí a úzkostí, a také může být jistou formou odpočinku. Kromě toho také kvalitní knihy zlepšují naši schopnost řešit problémy pozitivně, pomáhají nám relaxovat a uvolnit se. Navíc čtení o úspěšných lidech a jejich příbězích nám dokazuje, že jde zvládnout téměř všechno.

5) Zlepšení schopnosti soustředit se – V dnešním uspěchaném světě, které je plné rozptylování a všemožného ruchu, se nám zajisté bude také hodit přínos čtení v oblasti koncentrace. Četba jako taková vylepšuje soustředěnost a koncentraci už jen tím, že se musíme vlastně soustředit, abychom mohli správně pochopit text, zapamatovat si důležité informace, vnímat souvislosti a pak i činit logické závěry.

6) Rozšíření perspektivy a rozvoj empatie – Vstoupit do bot fiktivních, ale i faktických, postav či osob nám umožní rozvíjet empatii a získat hlubší pochopení různých lidských perspektiv. Když čteme o problémech a potížích, kterými si prošel někdo jiný, ocitáme se tak trochu v jeho kůži a to nám pomáhá být více empatičtí.

7) Vylepšení kreativity – Čtení nám přináší nové nápady a myšlenkové procesy, které mohou potenciálně rozproudit naši vlastní kreativitu a dovednosti. Při čtení totiž dochází ke stimulaci našich mozkových buněk a tyto neurony se mohou spojovat v novějších a neobvyklejších spojeních. To nám pak umožní lépe generovat nové myšlenky a nápady.

8) Posílení schopnosti psát – Ponoření se do dobře napsaného románu či knihy našeho oblíbeného autora může zlepšit náš styl psaní, gramatiku i pravopis. Z námi napsaného textu tak bude zřejmá správná struktura vět, použitá obsáhlá slovní zásoba i použití spisovného jazyka. Čtením se zlepšuje kvalita použitého stylu a písma, podvědomě pak napodobujeme jazykovou techniku námi čtených autorů.

9) Zvětšení efektivity naší fantazie – V současné rozsáhlé nabídce trhu s knihami, a to nových i použitých, můžeme být v kontaktu s různými žánry, fantastickými světy, historickými příběhy či sci-fi. Díky tomu dostáváme velkou inspiraci pro vlastní fantazii, představujeme si scény a situace, ve kterých se v knihách postavy ocitají. Když potom čteme o úspěších jiných autorů, začínáme být motivováni k vlastnímu tvůrčímu procesu a inspiraci.

10) Zlepšená kvalita spánku – Když vyměníme čas před spaním strávený u obrazovek telefonu, počítače a televize za kvalitní knihu, pak nám konejšivá povaha čtení pomůže zrelaxovat a skvěle si odpočinout, což podpoří následnou kvalitu našeho spánku. Podle výzkumů může čtení uvolnit nervy a únavu, která se během dne dostavila, a tím přispívá k lepšimu spaní. Čtení také pomáhá aktivovat různé části mozku pro redukci stresu, jako je amygdala či hypothalamus.

   Čtení knih není jen aktivitou, která nás baví nebo uspokojuje vášně po literatuře, ale také rozvíjí našeho ducha. Je to proces, který nám přináší užitek pro duševní zdraví, osobní rozvoj, jazykové dovednosti a dokonce zlepšuje náš pohled na svět. A čtení je to, čemu my se věnujeme a čemu rozumíme. Proto zde na našem e-eshopu nabízíme unikátní výběr knih pro různě náročné čtenáře.

 

NGQyMDdl